Güneş, D vitamini sentezinin ana kaynağı olmasına rağmen, kış aylarında güneş ışınlarına daha az maruz kalırız. Bu nedenle kışın yeterli derecede D vitamini sentezleyemiyor olabilir. Kas ve kemik sağlığımız yanı sıra bağışıklığımızı güçlü tutmak adına doğru miktarda D vitamini alımı önemlidir. Özellikle yeterli güneş ışığı almayan kapalı ortamlarda çalışıyorsanız ya da açık havada gün ışığı altında yeterince zaman geçiremiyorsanız D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

D vitamini bağışıklığımız için önemli vitaminlerden biridir. Yaz aylarında, güneş altında sadece 10 dakikalık bir yürüyüş, günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olur. Peki kış aylarında bu açığı nasıl kapatabiliriz. D vitaminleri ile desteklenmiş takviye gıdalar bu anlamda işimi kolaylaştırmaktadır.

D vitamini bağışıklığımız yanı sıra kas ve kemik sağlığımızı destekler. D vitamini çocukların kemiklerinin normal büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. D vitamini kalsiyumun ve fosforun normal emilimine katkıda bulunur. Ayrıca D vitaminin hücre bölünmesinde görevi vardır.