Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Bağışıklık

Okul çağının gelmesi ve çocukların evin dışına çıkmaya başlamaları ile birlikte çocuklarda beslenme konusu gündeme gelir. Yaşam boyu sürecek olan beslenme alışkanlıklarının başladığı yıllar, aslında çocukluk zamanlarıdır. Bu nedenle bu süreç ebeveynler tarafından iyi yönetilmelidir. Peki, çocuklarda bağışıklığı destekleyecek sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Bağışıklık

Bağışıklık sistemini korumak adına uygulanması gereken ilk adım sağlıklı beslenmedir. Çocukluk döneminde oturtulan beslenme düzeni, ilerleyen yılları etkileyeceğinden oldukça önemlidir. Sağlıksız beslenme, fiziksel sağlığı etkileyebileceği gibi zihinsel sağlığı da etkileyen bir faktördür. Çocuklarda sağlıklı beslenme düzenini oturtmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Her Besin Grubu Tüketilmeli

Beslenme düzeninde süt, et, meyve ve sebze olmak üzere 4 ana temel besin grubuna yer verilmelidir. Süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, ekmek ve bulgur gibi besinler öğünlere paylaştırılmalıdır.

Güne Kahvaltı ile Başlanmalı

Kahvaltı, her yaş grubunda olduğu gibi çocuklarda da oldukça önemlidir. Güne sağlıklı bir öğün ile başlamak gün içinde var olacak enerjiyi etkileyen bir faktördür. Bu öğünün atlanması çocuklarda; dikkat dağınıklığı, yorgunluk veya baş dönmesi gibi durumlara sebep olabilir.

Öğün Atlanmamalı

Sadece kahvaltı değil diğer öğünlerin de atlanmaması önem taşır. Çocuklarda en ideal beslenme 3 ana öğün, 2 ara öğün şeklindedir. Ana ve ara öğünlerde de besin gruplarının orantılı bir şekilde dağıtılması gerekir.

Hijyene Dikkat Edilmeli

Okulun başlaması ile birlikte ev dışında vakit geçiren çocuklar dışarıda satılan hijyen bakımından zayıf besinleri tüketmeye yönelebilirler. Bu duruma engel olmak için okul çağındaki çocuklar için beslenme çantası ve su matarası hazırlanmalıdır. Bu kapların hijyenine dikkat edilmeli, her gün derinlemesine temizlenmelidir. Böylece çocuklar sağlıksız besinlerden ve hijyenik olmayan koşullardan uzak tutulmuş olacaklardır.

Atıştırmalıklara Dikkat Edin

Çocukların ana öğünlerin yanı sıra, en sevdikleri besinler atıştırmalıklardır. Genelde paketlenmiş olarak sunulan sağlıksız atıştırmalıklar yerine sağlıklı alternatifler üretmek gerekir. Taze meyveler, kuruyemişler veya sütlü tatlılar sağlıklı alternatifler olarak görülebilir.

Fiziksel Aktiviteye Önem Verilmeli

Sağlıklı beslenmenin yararının artırılması adına çocuklarda fiziksel aktivite oldukça önemlidir. Beslenme düzeni ne kadar sağlıklı olursa olsun, günlük gerekli olan fiziksel aktivitenin gerçekleşmemesi çocukların sağlığını etkileyecektir. Çocukları televizyon seyretme veya bilgisayar oyunu oynama gibi aktiviteler yerine spora yönlendirmek en doğrusu olacaktır.

Kaynaklar

1. http://www.cshd.org.tr/uploads/pdf_CSH_149.pdf
2. https://acikerisim.deu.edu.tr/xmlui/handle/20.500.12397/4657

*Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın