Bağışıklık Sistemini Korumanın Yolları

Sağlıklı yaşamaya her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gereken bu günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek ve korumak oldukça önemlidir. Peki, bağışıklık sistemini korumanın yolları nelerdir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Korunur?

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin birçok yolu vardır. Önemli olan tüm bu adımları düzenli bir şekilde uygulamak ve alışkanlık haline getirmektir.

Düzenli Egzersiz

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yollarından biri egzersiz yapmaktır. Vücudun hareketsiz kalması bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabileceği gibi direkt olarak çeşitli sağlık problemlerine de sebep olabilir. Bu sebeple, günlük olarak vücudun durumuna uygun ağırlıkta egzersiz yapılmalıdır. Fitness, yüzme, pilates, zumba, yürüyüş veya koşu gibi çeşitli egzersizlerden istediklerinizi seçerek egzersiz rutini oluşturabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Uyku düzeni bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için olmazsa olmaz adımlardan biridir. Uykunun kalitesi, gün boyunca kişinin enerjisini etkileyen en önemli unsurdur. Yetişkinlerin günde yaklaşık 7 saat kadar uyumaları ve 23:00 ile 01:00 arası uykuda olmaları gerekir. Bu saatler aralığında uykuda olmak mümkün değilse bile toplam saate özen gösterilmelidir.

Stres

Bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkileyen en büyük faktör strestir. Stres yaratan durumlardan uzak durmak mental sağlığın yanı sıra fiziksel sağlığı da olumlu etkileyecektir.

Zararlı Alışkanlıklar

Sigara ve alkol gibi vücut için zararlı maddeleri düzenli olarak tüketmek bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle zararlı alışkanlıkları bırakarak bağışıklığınıza destek olabilirsiniz.

Vitamin

Vitamin kullanmak vücut için faydalı olan bir takviyedir. Doktor kontrolünde kullanılan özellikle A, C, D ve E vitaminleri bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olurlar. Vücudun direncinin artmasını ve kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlarlar.

Beslenme

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli adımlardan biri de beslenme düzenidir. Beslenme düzeni, kişinin günlük enerjisini ve genel sağlığını oldukça etkileyen bir faktördür. Şeker, rafine un, trans yağlar, kızartılmış besinler, abur cuburlar, paketlenmiş ürünler veya konserve yiyecekler gibi gıdalar tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra yiyeceklerde aşırı tuz kullanımından kaçınılmalıdır. Bu durum, vücutta su birikmesine sebep olurken aynı zamanda birçok hastalığa da neden olabilir.

Kaynaklar

  1. http://sporbilimleri.org.tr/uploads/1587400793d844b93930530233.pdf
  2. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/selected-vitamins-and-trace-elements-support-immune-function-by-strengthening-epithelial-barriers-and-cellular-and-humoral-immune-responses/94B772EB747D1E5CD9FAC8F90937AA9F
  3. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system

 *Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın.